V letošním roce se nám podařilo vybudovat nebo zmodernizovat v rámci programu REACT EU v ČR necelých šest desítek sterilizačních pracovišť. Jedním z nich je také nové vzorové pracoviště centrální sterilizace v Pardubické nemocnici, které směle konkuruje svou velikostí a vybaveností nově realizovaným centrálním sterilizacím (CS) ve fakultních nemocnicích.
Pardubická nemocnice patří od roku 2015 pod Pardubickou krajskou nemocnici, a.s., která vznikla fúzí Chrudimské, Litomyšlské, Orlickoústecké, Svitavské a Pardubické nemocnice. Mimochodem ve všech těchto nemocnicích jsme zastoupeni naší sterilizační technikou a všech pět pracovišť má certifikovaný systém jakosti podle normy ČSN EN ISO 13485:2016 pro sterilizaci zdravotnických prostředků.
Pardubická krajská nemocnice, a.s. sloučená z pěti nemocnic má tak více než dva tisíce standardních lůžek a 175 lůžek pro intenzivní a resuscitační péči. Ročně ošetří více než 1 milion pacientů, hospitalizuje téměř 80 tisíc lidí a provede okolo 30 tisíc operací. Řadí se tak svou velikostí mezi deset největších nemocnic v ČR.
V Pardubické nemocnici vznikl po několika letech důkladných příprav a za podpory dotačního programu REACT EU nový pavilon chirurgických oborů s urgentním příjmem. Tato na české poměry unikátní osmipodlažní budova přinese nemocnici řadu novinek. Tou nejzásadnější je vznik nového oddělení urgentní medicíny spolu s první vlastní centrální sterilizací a jedenácti novými operačními sály.
Pod střechou s heliportem se bude nacházet komplex ambulancí a vyšetřoven, které mají k dispozici zobrazovací metody vyšetření, jako jsou rentgen, ultrazvuk či CT pro ortopedii, neurochirurgii, angiografii, traumatologii, chirurgii, cévní chirurgii, ARO a JIP. Vše bude propojené systémem potrubní pošty.
Urgentní příjem představuje jakousi vstupní bránu pacienta do nemocnice a je to místo, kde se na základě charakteru onemocnění a jeho závažnosti rozhoduje o způsobu a postupu léčby bez toho, aniž by pacient putoval napříč nemocničním areálem za jednotlivými specialisty.
Naším úkolem jako hlavního dodavatele bylo zrealizovat dodávku pěti parních sterilizátorů (BMT), sedmi dezinfekčních a mycích automatů (Miele) včetně třetího automatického dávkovacího systému v ČR (Dr. Weigert) a úpravny vody (Aquaosmotic) v hodnotě přes 30 mil. Kč.
Nově vzniklé referenční pracoviště je významné také svou aktivitou v odborné oblasti, a to na mezinárodní úrovni. V letošním roce v nemocnici odstartovaly práce na klinické studii diagnostiky rakoviny slinivky břišní ve spolupráci s Masarykovým onkologickým ústavem. Jedná se o metodu, kterou publikoval špičkový světový časopis Nature Communication a na niž drží Univerzita Pardubice dva patenty. Ty jsou objevem týmu analytických chemiků z Fakulty chemicko technologické.
15. 11. 2023